O domie

Dom rodzinny Petera Loewena został zbudowany w 1798 roku.

Jest to konstrukcja drewniana, zrębowa, na ceglanej podmurówce. Zbudowany z drewna sosnowego 6-osiowy dom jest prostokątny, 17,5 x 10,5 metrów. Trzy ściany są drewniane, z belek połączonych na dylami, natomiast czwarta jest murowana.

Do domu od strony zachodniej prowadzi wejście z pomurówką zastępującą wcześniejsze zadaszone wejście, natomiast wschodnie wejście, wychodzące na kanał zakończone jest podcieniem pulpitowy.

Peter Loewen, pracując jako budowniczy okolicznych domów zarabiał na życie także jako rgospodarz rolny, i jako wykonawca tego zawodu wyemigrował do Rosji.

Anno
1798

Dom znajduje się we wsi Gozdawa, niem. Neustädterwald (czasem alternatywnie zwana Heegewald). Graniczyła ze wsią Reinland (dziś nieistniejacą, leżącą na pograniczu dzisiejszego Starocina, południowych osad Gozdawy i zachodniej części Powaliny (Walldorf). Reinland wpisana jest do księgi kościelnej jako miejsce wyjazdu na emigrację do Mołocznej rodziny Loewen’ów.

Reinland podaje się także jako miejsce zamieszkania w chwili urodzenia najmłodszego dziecka, Gerharda. Reinland było siedzibą Standesamt (Urzędu Stanu Cywilnego).

W nadprożu nad drzwiami na dziedziniec znajduje się napis: „ANNO 1798 BAUHERR PETER LOͤWEN BAUMEISTER”.

Gmerk Loewena

Napis ten interpretowany jest w ten sposób, że Peter Loewen jest właścicielem gospodarstwa jak i jego budowniczym. Dopiero w 1992 roku uznano autorstwo Petera, kiedy przez przypadek odkryto (dla świata) tą inskrypcję.

Kolejne budynki gospodarcze powstawały na przestrzeni lat, murowane obora i stajnia istniały już w 1900 roku, zastępując wcześniejszą szachulcową oborę. Powstała wolmnostojąca wozownia z podcieniem szczytowym, stodoła i inne nietrwałe budowle zmieniajace swój kształt na przestrzeni lat.

W XIX w dom zyskał ścianę ogniową, dzielącą go od obory, do której prowadziły podwójne drzwi i krótki korytarz między nimi. Przesunięto wówczas jedną ze ścian działowych o 50 cm. Oba południowe narożniki ujęto w nawiasy. Te żelazne wsporniki znajdują się nieco powyżej podstawy w narożnikach desek podłogi, w fundamencie i belce oczepowej. Klamrami również połączono ściany drewniane ze ścianą ogniową, narożnik fundamentów oraz ściany działowe.

Usytuowanie

Dom usytuoway jest kalenicowo do istniejacej dziś drogi (niegdysiejszej grobli odzielającej dwa poldery), a prostopadle do zaczynającego się od wschodniej strony niewielkiego kanału.

Usytuowanie domu prawie idealnie pokrywa się z kierunkami geograficznymi. Pierwsze promienie słoneczne wpadają do pomieszczeń od strony podcienia kuchennego; w trakcie dnia obiegają szczyt budynku ogrzewając i doświetlając wielką izbę, zachodząc od strony sieni.

Lokacja domu sprawia, że światło słońca wschodząc i zachodząc w oknach kuchennych, przez dzień nagrzewało przestrzeń mieszkalną. Zwierzeta w oborze – od północy – miały natomiast chłodniej.

Mapa Marzęcino (Jungfer)

Messtichblatt z 1910 r.

Wystrój zewnętrzny jest znacznie skromniejszy niż w innych domach Loewena, ponieważ najbardziej brakuje reprezentacyjnej części domu, czyli werandy (podcienia). Biegnacy wokół całego domu, kunsztowny profilowany gzyms, rozszerza się na ścianie szczytowej. Po ścianie bocznej gzyms wspiera się na okazałych, profilowanych kroksztynach, będacych przedłużeniem dźwigarów (belek stropowych).

Dom najprawdopodobniej nie miał nigdy okazałaego podciania, choć w zachodniej fasadzie widać zaflekowane łączenia dzwigarów podcienia lub zadaszenia. Jest to pozostałość pierwotnego zadaszonego wejścia o rozpiętości ponad 4m. Znajdujące się od strony zachodniej schody na pietro, są również późniejsze co świadczy o przebudowie całej fasady zachodniej. Jednakże wzmocniona w tym miejscu więźba dachowa nie zachowała widocznych śladów podcienia kalenicowego, acz ubytki w niej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić jak łączyła się z zadaszniem.

Cechy domu

Stolarka drzwiowa

Największym skarbem domu jest drewno, a do wykonania drzwi użyto najlepszych jego gatunków. Drzwi wejściowe oraz drzwi do poszczególnych pomieszczeń zachowane są w oryginale.

Stanowią unikalną dekorację a zarazem cezurę między światem wewnątrz i zewnątrz, dzieląc przestrzeń na pomieszczenia robocze, pomieszczenia ekskluzywnie dla domowników, oraz takie dostępne dla gości. Pod wieloma warstwami farby odkryć można delikatność formy i wywarzenie w zdobieniach. Całość dopełniają piękne kute zawiasy.

Komin

Sercem domu jest potężny komin butelkowy. W tym centralnym ciągu łączą się wszystkie kominy z pieców oraz komin kuchenny. Komin w dolnej podstawie ma 2,5 x 2,5m. Dobrze nagrzany pozwalał utrzymać komfort cieplny na wiele godzin. Początkowo komin był otwarty nad kuchnią. W XIX wieku zamknięto kuchnię skelpieniem Kleina.

Lokalizacja

*Dom Loewena oznaczony małą czerwoną kropką w centrum Żuław, między Gdańskiem, Elblągiem a Malborkiem. Mapa z 1811 roku. Obecnie znajduje się w połowie drogi miedzy Nowym Dworem Gdańskim a Marzęcino.